Najnowsze odkrycia naukowe dotyczące snu: Jak działa mózg podczas snu i co dzieje się z ciałem, gdy śpimy?

Sen jest kluczowym aspektem ludzkiego życia, który ma zasadniczy wpływ na nasze zdrowie, dobre samopoczucie i ogólną wydajność. Nauka znacznie posunęła się do przodu w badaniach nad snem i jego wpływem na nasze ciało i umysł w ostatnich latach. Oto najnowsze spostrzeżenia na temat tego, jak działa mózg podczas snu, co dzieje się z ciałem i co może powodować problemy ze snem.

Fazy snu i funkcjonowanie mózgu

Sen składa się z kilku faz, które regularnie powtarzają się w ciągu nocy. Dwie główne kategorie to REM (Rapid Eye Movement) sen i non-REM sen.

 • Sen non-REM: Ta faza dzieli się na trzy podfazy, znane jako N1, N2 i N3. Podczas tych faz w mózgu zachodzą różnorodne procesy, w tym przetwarzanie informacji, regeneracja tkanek i odzyskiwanie energii.
 • Sen REM: Podczas snu REM dochodzi do szybkich ruchów gałek ocznych i intensywnej aktywności mózgowej. Ta faza jest związana z emocjami, pamięcią i uczeniem się. Jej znaczenie dla zdrowia psychicznego jest obecnie znacznie bardziej zrozumiałe.
 • Regeneracja tkanek: Podczas snu dochodzi do regeneracji i naprawy tkanek w ciele. Obejmuje to naprawę mięśni, odnowienie komórek i regenerację organów. Brak snu może wpływać na zdolność ciała do regeneracji.
 • Przetwarzanie informacji: Mózg podczas snu przetwarza i organizuje informacje zdobyte w ciągu dnia. Przyczynia się to do nauki, pamięci i kreatywności.
 • Regulacja hormonów: Sen odgrywa kluczową rolę w regulacji hormonów, szczególnie hormonu wzrostu, kortyzolu i leptyny. Zaburzenia snu mogą negatywnie wpływać na poziomy tych hormonów, co może prowadzić do problemów z metabolizmem i wagą.

Problemy ze snem i ich przyczyny

 • Bezsenność: to najczęstsze zaburzenie snu, objawiające się trudnościami z zasypianiem lub pozostaniem we śnie przez całą noc. Przyczyny bezsenności mogą być różne, w tym stres, lęk, depresja i styl życia.
 • Bezdech senny: to stan, w którym oddech jest wielokrotnie przerywany podczas snu. Może to być spowodowane zablokowaniem dróg oddechowych lub czynnikami neurologicznymi.
 • Narkolepsja: Narkolepsja to zaburzenie snu objawiające się nagłymi i nieprzewidywalnymi napadami snu w ciągu dnia. Jest związana z niewystarczającą regulacją snu i czuwania.
 • Higiena snu: Złe nawyki związane ze snem również mogą przyczyniać się do problemów ze snem. Należą do nich nadmierne spożywanie kofeiny, alkoholu, brak aktywności fizycznej oraz używanie urządzeń elektronicznych przed snem.

poruchy-spanku-infografika-brainmarket-pl

Nauka o śnie nieustannie odkrywa nowe czynniki wpływające na jakość snu i jego znaczenie dla zdrowia ludzkiego. Zrozumienie, jak działa mózg podczas snu i co dzieje się z ciałem, pozwala nam lepiej rozwiązywać problemy ze snem i podkreśla wagę odpowiedniego reżimu snu dla naszego ogólnego zdrowia i samopoczucia.

Faza REM (Rapid Eye Movement) snu jest jedną z głównych faz snu i obejmuje kilka interesujących i złożonych procesów w mózgu. W trakcie tej fazy zachodzą niektóre unikalne zjawiska, które odróżniają ją od innych faz snu. Oto szczegółowe spojrzenie na to, co dzieje się w mózgu podczas snu REM:

1.) Aktywność mózgu

Podczas snu REM mózg jest bardzo aktywny, co jest paradoksalne, ponieważ w tej fazie ciało jest w głębokim spokoju, a mięśnie są sparaliżowane. Jest to ważne, aby zapobiec fizycznym reakcjom na sny. Mózg w trakcie snu REM produkuje fale o niskiej amplitudzie i wysokiej częstotliwości, przypominające fale występujące podczas czuwania. Ma to znaczenie dla procesów sensorycznych i emocjonalnych, które mają miejsce w tej fazie.

2.) Sny

W czasie snu REM pojawiają się sny, które często są żywe, kolorowe i emocjonalne. Sensoryczne i emocjonalne centra mózgu są aktywne, co wyjaśnia intensywność snów. Mózg przetwarza i kategoryzuje informacje, które zostały zgromadzone w ciągu dnia. Pomaga to w nauce, rozwiązywaniu problemów i kreatywności.

3.) Pamięć

Sen REM odgrywa ważną rolę w konsolidacji pamięci. Podczas tej fazy przetwarzane i organizowane są informacje zdobyte w ciągu dnia, które następnie są przenoszone do pamięci długotrwałej.

4.) Emocje i regeneracja

Faza REM snu pomaga również regulować równowagę emocjonalną. Brak snu REM może prowadzić do zwiększonej wrażliwości na stres i emocje. Mózg w trakcie snu REM stara się regenerować i odnawiać, również na poziomie neurotransmiterów, takich jak serotonina.

photo_2024-03-20 12.26.45

5.) Paraliż ruchowy

Podczas snu REM występuje paraliż mięśni, co zapobiega ruchom i reakcjom na sny. Jest to ważne, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji podczas snów.

6.) Długość fazy REM

Faza REM powtarza się kilka razy podczas snu i zwykle trwa co najmniej 20-25% całkowitego czasu snu. Sen REM jest najważniejszy w pierwszej połowie nocy i stopniowo wydłuża się, jak noc postępuje. Ogólnie rzecz biorąc, faza REM ma kluczowe znaczenie dla funkcji poznawczych, równowagi emocjonalnej, nauki i pamięci.
Sen odgrywa kluczową rolę w regulacji emocji i ma znaczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Szczególnie faza snu REM, która jest związana z intensywnymi snami, ma znaczący wpływ na równowagę emocjonalną. Oto bardziej szczegółowe spojrzenie na to, jak sen wpływa na nasze emocje i serotoniny, która jest jednym z kluczowych neurotransmiterów w tym kontekście:

 • Podczas snu mózg ma możliwość regeneracji i radzenia sobie z emocjami oraz sytuacjami stresowymi z poprzedniego dnia. Sen umożliwia przetwarzanie doświadczeń emocjonalnych i ich przekształcanie w mniej intensywne i łatwiejsze do zarządzania wspomnienia.

 • Faza REM snu jest szczególnie ważna dla przetwarzania emocji. Podczas tej fazy aktywują się obszary mózgu związane z emocjami, takie jak ciało migdałowate i system limbiczny. Pozwala to mózgowi rozwiązywać konflikty, radzić sobie z traumami i przetwarzać intensywne doświadczenia emocjonalne.

 • Sen, w tym faza REM, odgrywa kluczową rolę w konsolidacji wspomnień emocjonalnych. Oznacza to, że pomaga nam lepiej zapamiętywać i rozumieć emocjonalne aspekty naszych doświadczeń.

 • Serotonina to neurotransmiter, który ma znaczący wpływ na regulację nastroju i emocji. Niedobór serotoniny jest związany z depresją i lękiem.

 • Sen wpływa na poziomy serotoniny w mózgu. Odpowiedni reżim snu jest ważny dla utrzymania zrównoważonych poziomów serotoniny. Brak snu może prowadzić do niskich poziomów serotoniny, co może pogorszyć stabilność emocjonalną i nastrój.

 • Brak snu może zwiększyć wrażliwość na stres i pogorszyć zdolność do radzenia sobie z emocjonalnie wymagającymi sytuacjami. Jakościowy sen odgrywa rolę w systemie regulacji stresu i pomaga nam lepiej radzić sobie z emocjonalnymi napięciami.

Podsumowanie

Brak fazy REM snu może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne i funkcje poznawcze. Ogólnie rzecz biorąc, sen ma zasadnicze znaczenie dla równowagi emocjonalnej, zdrowia psychicznego i regulacji neurotransmiterów, takich jak serotonina. Dlatego odpowiedni reżim snu jest kluczowy dla utrzymania zdrowia emocjonalnego i psychicznego. Brak snu może zwiększyć ryzyko rozwoju zaburzeń emocjonalnych, takich jak depresja i lęk. Ważne jest więc, aby dbać o jakościowy i wystarczający sen dla ogólnego dobrostanu psychicznego.