Młody jęczmień – efekty młodych pędów jęczmienia

Ponieważ nasza dieta jest często uboga w warzywa, młody jęczmień jest szybkim rozwiązaniem, aby to naprawić za pomocą zaledwie jednej szklanki. Młody jęczmień to kolejny zielony superfood, który może śmiało zająć pierwsze miejsce w twojej porannej rutynie. Wiosenne i letnie miesiące aż same się proszą o ten zielony cud. Jeżeli preferujesz moc natury i roślin, nie możesz przegapić tego koktajlu bogatego w chlorofil, aminokwasy, przeciwutleniacze, minerały i witaminy. 

Poznaj młody jęczmień! 

Zielone pokarmy, takie jak młody jęczmień, były spożywane od dawien dawna, zwłaszcza jako źródło siły, które ukrywają młode pędy jęczmienia. Jęczmień w swojej w pełni dojrzałej postaci zboża służył jako podstawowe źródło pożywienia w wielu różnych kulturach. Wykorzystanie jęczmienia do celów spożywczych i medycznych sięga tysięcy lat temu. Gladiatorzy rzymscy jedli jęczmień dla siły i wytrzymałości. Na początku XX wieku stwierdzono, że pędy młodej rośliny dostarczają wyjątkowych ilości składników odżywczych. Przed II wojną światową farmaceuci w Stanach Zjednoczonych sprzedawali nawet tabletki suszonej trawy jęczmiennej jako jeden z pierwszych rodzajów suplementów diety. 

Jęczmień pochodzi z młodych roślin jęczmienia, które nie rozpoczęły jeszcze produkcji nasion. W tej fazie życia roślina jest pełna składników odżywczych, które pomagają jej rosnąć. Chociaż jest to zboże, profil żywieniowy w tym czasie jest bardziej podobny do warzyw. Jęczmień jest najbardziej znany ze swoich zdolności alkalizujących, które równoważą poziom pH w organizmie. 

Młody jęczmień i jego efekty 

Młody jęczmień jest naładowany witaminami, minerałami, enzymami i innymi substancjami bioaktywnymi. Chociaż nie jest to powszechnie znane, zawiera karoten, witaminy B1, B2 i B12, żelazo, magnez, aminokwasy, a także ważne enzymy, których potrzebuje nasz organizm. Ponieważ są to młode pędy jęczmienia, nie zawiera glutenu, jak ma to miejsce w przypadku rośliny dorosłej. Proces kiełkowania prowadzi do rozpadu glutenu na proste aminokwasy, które są łatwo przyswajalne w układzie pokarmowym. Młody jęczmień i pszenica nie wytwarzają glutenu, dopóki nie osiągną fazy kwitnienia. Czas, jaki dzieli młody jęczmień od etapu, w którym zaczyna zawierać gluten, jest stosunkowo krótki (są to dni), dlatego wczesne zbiory są niezwykle ważne. 

Młody jęczmień jest bogatym źródłem szeregu ważnych związków, takich jak kwasy fenolowe, flawonoidy, lignany, fitosterole, kwas foliowy, kwas gamma-aminomasłowy (GABA), aminokwasy egzogenne, żelazo, potas, wapń, selen, tryptofan, chlorofil oraz witaminy A, B1, C i E. Dysmutaza ponadtlenkowa (SOD) występująca w jęczmieniu jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni komórki i neutralizuje wolne rodniki, które są przyczyną wielu chorób. Młody jęczmień jest mało znany z zawartości choliny, która jest prekursorem acetylocholiny. Ważnego neuroprzekaźnika w mózgu odpowiedzialnego za transmisję nerwową między komórkami.. Ponadto młody jęczmień jest naturalnym źródłem organicznego sodu, który jest niezbędny do funkcjonowania błony śluzowej żołądka – który produkuje kwas solny (bez którego nasz pokarm nie może być strawiony). 

Podobnie jak w przypadku innych zielonych pokarmów, młody jęczmień zawiera znaczne ilości chlorofilu. Chlorofil ma zbliżoną budowę molekularną do naszej krwi i dzięki temu korzystnie wpływa na hematopoezę. Młody jęczmień należy spożywać rano na czczo, kiedy organizm jest najlepiej przygotowany na przyjęcie wszystkich składników odżywczych, które oferuje jęczmień. Jeśli nie podoba Ci się jego ziemisty smak, polecam spróbować dodanie soku z połowy cytryny lub pomarańczy. 

Wpływ młodego jęczmienia na organizm: 

 • Działa przeciwzapalnie. 
 • Jest ważnym środkiem odtruwającym. 
 • Zawarty enzym dysmutaza ponadtlenkowa neutralizuje wolne rodniki. 
 • Chroni organizm przed nadmiernym zakwaszeniem. 
 • Wspomaga układ odpornościowy. 

Dla kogo odpowiedni jest młody jęczmień? 

Niezależnie od tego, czy próbujesz odtruć organizm, skutecznie uzupełnić mikroelementy, czy obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, młody jęczmień może być skutecznym pomocnikiem. Jednak jest to również idealne rozwiązanie dla tych, którzy wiedzą, że mają problem z odpowiednim spożyciem warzyw liściastych w ciągu dnia. 

Ponadto młody jęczmień nadaje się dla: 

 • Osób starszych 
 • Osób z niedoborem witamin i minerałów 
 • Sportowców i osób aktywnych fizycznie 
 • Wegetarian i wegan 
 • Osób z częstymi schorzeniami dróg oddechowych 

Powinny być ostrożne tylko osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe (leki stosowane w leczeniu i profilaktyce zakrzepów krwi). Młody jęczmień zawiera dużą ilość witaminy K i może zmniejszać działanie tych leków. 

RADA na poranną pobudkę pełną witamin: 

 • 1 łyżeczka proszku czerwonej rzepy 
 • 1 łyżeczka młodego jęczmienia 
 • 1/2 łyżeczki imbiru 
 • 250 ml wody 
 • Sok cytrynowy lub limonkowy 

Wszystko wymieszaj w letniej wodzie (możesz użyć shakera). 

BrainMax Pure Młody jęczmień w jakości BIO! 

Jeśli szukasz kilku produktów i nie wiesz, jak wybrać ten właściwy, skup się głównie na pochodzeniu młodego jęczmienia. Podobnie jak w przypadku innych zielonych superfoods, ważne jest, aby młody jęczmień był jakości BIO i nie zawierał żadnych chemikaliów ani pestycydów. Dlatego do naszego repertuaru BrainMax Pure włączyliśmy młody jęczmień. Nasz młody jęczmień jest delikatnie suszony w celu zachowania wszystkich substancji bioaktywnych. Młody jęczmień każdego rana możesz traktować jako dobry początek nowego dnia.