Kolagen morski czyli rybny. Dlaczego warto wybrać kolagen morski i kiedy dać mu pierwszeństwo przed kolagenem wołowym?

Kolagen jest najbardziej rozpowszechnionym białkiem w naszym ciele. Jednak wraz z wiekiem jego produkcja maleje. Produkcja kolagenu zaczyna spadać po 25. roku życia, a w okolicach 40. roku życia jest już bardzo niska. Niedobór kolagenu może objawiać się bólami stawów, obwisłą skórą, cienkimi naczyniami krwionośnymi pod oczami oraz zmniejszoną elastycznością mięśni i ścięgien. W podeszłym wieku niedobór kolagenu może prowadzić do poważniejszych urazów. Złamania kości i poważne uszkodzenia stawów nie są rzadkością. Kolagenowi poświęciliśmy już jeden z naszych poprzednich artykułów, ale dzisiaj skupimy się na kolagenie morskim. Omówimy, jakiego rodzaju kolagen zawiera, jak jest produkowany i kiedy warto wybrać kolagen morski zamiast wołowego.

Czym jest kolagen morski (rybny) i z czego jest produkowany?

Kolagen jest niezbędny do utrzymania jędrnej skóry i występuje w naszej skórze, paznokciach, włosach, tkankach łącznych, a także w kościach, stawach, mięśniach i naczyniach krwionośnych. Chociaż wywary z rybich kości są od dawna spożywane przez ludzi w wielu tradycyjnych kulturach, suplementy kolagenu morskiego są stosunkowo nowym dodatkiem do suplementów diety. W procesie produkcji kolagenu morskiego skóra i łuski ryb (części ryb, które wcześniej były odrzucane jako odpadki) są hydrolizowane w ten sam sposób, jak w przypadku kolagenu wołowego.

 funkce kolagenu v tele_pl

Podobnie jak w przypadku kolagenu wołowego, kolagen rybny również pochodzi w 100% z źródeł zwierzęcych. W tym przypadku jest pozyskiwany ze skóry i łusek wolno łowionych morskich ryb lub ryb hodowlanych. Duża część obecnie dostępnego kolagenu rybnego pochodzi z ryb takich jak dorsz lub snapper (Red snapper w języku polskim to "Lucjan czerwony")

Proces produkcji peptydów kolagenu rybnego jest taki sam jak w przypadku peptydów kolagenu pochodzących z jakiejkolwiek innej źródłowej substancji. Rozpoczyna się naturalnym procesem ekstrakcji surowca, który zawiera naturalny kolagen. Następnie następuje proces enzymatycznej hydrolizy, w wyniku którego naturalny kolagen zostaje przekształcony w wysoce biodostępne peptydy kolagenowe, które organizm znacznie lepiej wykorzystuje. Dlatego też, jeśli wybierasz kolagen, zawsze szukaj produktów poddanym procesowi hydrolizy.

 co vime o morskem kolagenu_pl

Droga kolagenu w naszym ciele jest dość długa. Kolagen jest najpierw rozkładany na pojedyncze aminokwasy, które są następnie wchłaniane i wykorzystywane przez organizm. Te rozłożone aminokwasy nazywamy peptydami. W całym ciele istnieje ponad czterdzieści różnych typów kolagenu, które różnią się składem i funkcją. Peptydy rybiego kolagenu należą do typu I kolagenu. Są one jednym z najbardziej obecnych typów kolagenu w ludzkim ciele, a najwięcej tego typu kolagenu znajduje się w skórze (80-90%). Wiadomo, że poziom kolagenu bezpośrednio wpływa na młody wygląd naszej skóry. Na pewno wszyscy wokół nas mają przynajmniej jedną bliską osobę, której wiek byłby trudny do zgadnięcia. Ci ludzie po prostu mają odpowiednią ilość kolagenu. Ponieważ rybi kolagen jest szybciej wchłaniany i dostaje się do krwiobiegu, uważa się go za najlepsze źródło kolagenu dla naszej skóry.

Do czego jest odpowiedni kolagen morski (rybny)?

  • Przyczynia się do piękniejszej skóry.
  • Utrzymuje skórę nawilżoną, zwalnia proces starzenia i zmniejsza występowanie zmarszczek.
  • Wspomaga budowę mocniejszych kości i zdrowych stawów.
  • Wspiera zdrową skórę głowy i odżywia mieszki włosowe.
  • Pomaga stymulować wzrost włosów.s cim nam kolagen pomoha _infografika2_pl
 
 

Wołowy czy morski kolagen? Który wybrać?

Kolagen może pochodzić z różnych źródeł, ponieważ występuje w całym królestwie zwierząt. Kolagen wołowy zawiera kolagen typu I i III. Oba są obecne w dużych ilościach w ludzkim ciele. Kolagen morski zawiera typ I i II. Jeśli zastanawiasz się między tymi dwoma rodzajami kolagenu i nie wiesz, który wybrać, wybór między nimi zależy od dwóch rzeczy: osobistych preferencji i oczekiwań względem kolagenu. Jeśli Twoim priorytetem jest poprawa ogólnego zdrowia skóry, włosów i paznokci, a także odżywianie stawów, morski kolagen jest idealnym wyborem. Typ I kolagenu współpracuje z elastyną, co pomaga odżywiać skórę. Jeśli celem jest wsparcie zdrowia jelit, stawów, więzadeł i ogólnej regeneracji, lepiej sięgnąć po kolagen wołowy.

Oczywiście istnieje również aspekt etyczny. Jeśli jesteś pesco-wegetarianinem i włączasz do swojej diety tylko ryby, zdecydowanie będziesz preferować kolagen morski. Należy również zauważyć, że kolagen morski jest prawdopodobnie najczystszym źródłem kolagenu. Istnieje znacznie większe ryzyko zanieczyszczenia kolagenu wołowego hormonami niż w przypadku morskich zwierząt. Dlatego jeśli chcesz wysokiej jakości kolagenu wołowego, zawsze zainteresuj się jego pochodzeniem.

morsky nebo hovezi kolagen_pl 

7 Zalet kolagenu morskiego

1.) Wysoka biodostępność i lepsza przyswajalność.

Jedną z zalet kolagenu morskiego jest jego doskonała absorpcja i biodostępność. Jest to 1,5 razy wyższe niż w przypadku innych rodzajów kolagenu. Kolagen morski ma najmniejszy rozmiar cząsteczek i najniższą masę cząsteczkową spośród wszystkich typów kolagenu. Pozwala mu to łatwiej przechodzić przez ściany jelit do krwiobiegu i zapewniać lepsze i szybsze odżywienie tkanek. Dlatego jest uważany za jeden z najlepszych rodzajów kolagenu. Oznacza to również, że jego efekty są zauważalne nieco szybciej.

6 dôvodov prečo si vybrať morský kolagén_pl

2.) Bogaty w aminokwasy glicynę i prolina.

Ważną zaletą kolagenu morskiego jest to, że dostarcza 8 z 9 niezbędnych aminokwasów, w tym znaczną ilość glicyny i prolina, które pełnią ważne funkcje w całym organizmie. Glicyna jest aminokwasem, który wspomaga budowę masy mięśniowej, ale to nie wszystko.

Pomaga w budowaniu masy mięśniowej. Odgrywa rolę w produkcji hormonu wzrostu człowieka. Wspiera zdrowie kości i stawów. Zwiększa wydajność fizyczną i umysłową. Poprawia jakość snu. Poprawia elastyczność i zakres ruchu. Wspiera zdrowie błony śluzowej jelit. Wspomaga produkcję czerwonych krwinek. Pomaga zmniejszać reakcje alergiczne i autoimmunologiczne. Wspiera zdrowie skóry. Prolina jest aminokwasem niezbędnym, który wspiera produkcję naszego własnego kolagenu i działa jako przeciwutleniacz. Wiąże wolne rodniki i chroni komórki przed uszkodzeniem.

3.) Utrzymuje skórę nawilżoną i jędrną.

Kolagen jest jednym z najbardziej medializowanych produktów, szczególnie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ bezpośrednio wpływa na jakość skóry. Hydroizolaty kolagenu morskiego działają przeciwstarzeniowo na ludzką skórę, umożliwiając lepszą regenerację komórek skórnych. Kolagen ma zdolność utrzymywania naszej skóry w dobrym nawodnieniu. Nawilżona skóra to młodo wyglądająca skóra. Z kolei najwięcej zmarszczek powstaje, gdy skóra jest długotrwale sucha. Dlatego kolagen morski nazywany jest kolagenem piękna.

jak funguje kolagen v nasi pokozce_pl

 

4.) Przyczynia się do szybszego gojenia się ran i zdrowia stawów.

Spożywanie kolagenu morskiego przyspiesza gojenie się ran. Jako główny składnik skóry, kolagen jest niezbędny do jej regeneracji po urazach, bliznach, wysypkach i oparzeniach. Ponadto, jest skuteczny w łagodzeniu bólu stawów. Potwierdzają to istotne badania, które wykazały, że suplementacja kolagenem znacznie zmniejsza ból stawów u młodych sportowców. Inne badanie wykazało, że suplementy kolagenowe mogą łagodzić ból u osób cierpiących na osteoartrozę.

5.) Wspiera zdrowe włosy.

Kolagen morski może przyczynić się do zdrowszych i gęstszych włosów. Wynika to z faktu, że kolagen morski umożliwia regenerację skóry głowy, co ma pozytywny wpływ na mieszki włosowe. Dzięki temu może zapobiegać wypadaniu włosów i utrzymać ich blask.

6.) Przyczynia się do zdrowia naczyń krwionośnych.

Kolagen jest jednym z głównych składników naczyń krwionośnych i tętnic. Odgrywa rolę w ich strukturze i elastyczności. Jeśli brakuje kolagenu, może zostać zaburzona struktura naczyń krwionośnych, a tym samym wzrasta ryzyko powstania żylaków.

 Co dokáže kyselina hyaluro_inforgafika_pl

Morski kolagen i kwas hialuronowy. Najlepszy duet na młodzieńczą skórę!

Na pewno słyszeliście o kwasie hialuronowym w wielu reklamach. Jest to prawdopodobnie najczęściej stosowany składnik w kremach i serum. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszego ciała. Występuje w skórze, oczach, ścięgnach i stawach, gdzie stanowi część tzw. płynu stawowego. Ma ważną rolę w skórze, ponieważ potrafi zatrzymać dużą ilość wody, dzięki czemu nasza skóra jest nawilżona. Kiedy skóra ma odpowiednią ilość wody, powstaje znacznie mniej zmarszczek, a cała skóra wygląda młodziej. Można sobie wyobrazić działanie kwasu hialuronowego jako filmu, który tworzy substancja na skórze, utrzymując jej wilgotność i zapobiegając wysuszeniu. Jednak bardziej niż w nawilżających kremach do twarzy, sens ma spożywanie kwasu hialuronowego wewnętrznie.

Kolagen w połączeniu z kwasem hialuronowym nie jest parą, którą tworzy przemysł kosmetyczny w celu lepszego sprzedawania produktów przeciwstarzeniowych. Raczej jest odwrotnie. Producent po prostu zainspirował się naszym własnym ciałem, ponieważ zarówno kolagen, jak i kwas hialuronowy naturalnie tworzą się w naszym ciele i razem przyczyniają się nie tylko do elastycznej skóry, ale także do zdrowia stawów i tkanek łącznych. Podobnie jak w przypadku kolagenu, produkcja kwasu hialuronowego jest ograniczona wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym mniej mamy kwasu hialuronowego, zaczynają pojawiać się zmarszczki, a mogą nas zaskoczyć bóle stawów.

Veronika Halusková 

 

1. KANG, Sewon, Sara SIBILLA a Maryam BORUMAND. Effects of a nutritional supplement containing collagen peptides on skin elasticity, hydration and wrinkles. 2014.

2. CLARK, Kristine L, Wayne SEBASTIANELLI, Klaus R. FLECHSENHAR, Douglas F. AUKERMANN, Felix MEZA a Roberta L. MILLARD. 24-Week study on the use of collagen hydrolysate as a dietary supplement in athletes with activity-related joint pain. 2008.