10 toksycznych substancji, których należy unikać w zwykłych kosmetykach.

Co to jest naturalna kosmetyka (kosmetyka antyestrogenowa)?

Skóra jest największym organem ciała oraz stanowi barierę między środowiskiem zewnętrznym a naszymi narządami. Naskórek jest wystawiony na wiele czynników i może wchłonąć do 60% substancji do krwi, w zależności od ich zdolności wchłaniania i rozmiaru. Wybierając kosmetyki, których codziennie używamy, możemy całkowicie wpłynąć na toksyczne obciążenie. Jeśli nie chcesz wieczorami analizować składu kosmetyków pod kątem toksyczności, to certyfikowana naturalna kosmetyka powinna być dla Ciebie gwarancją niskiej, a nawet zerowej toksyczności.

W certyfikowanej naturalnej kosmetyce nie powinny występować substancje syntetyczne, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie lub środowisko. Kosmetyka naturalna opiera się przede wszystkim na wysokiej koncentracji olejów i ekstraktów roślinnych i ziół. Dzięki temu jest ona całkowicie naturalna dla ciała i minimalizuje ryzyko alergii skórnych lub egzemy. Jest to idealny wybór dla osób z problemami skórnymi, a także dla tych, którzy mają suchą, wrażliwą i problematyczną skórę. Jedną z głównych zalet jest również to, że dzięki swojemu składowi nadaje się absolutnie dla każdego.

Na BrainMarket nazywamy naturalną kosmetykę antyestrogenową, ponieważ nie zawiera substancji, które zakłócają równowagę hormonalną (dysruptory endokrynne). Te substancje, zwane ksenoestrogenami (syntetycznymi estrogenami), działają na sposób imitujący estrogeny i wpływają na receptory dla estrogenów. W wyniku tego mogą one powodować dominację estrogenów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Typowymi przedstawicielami ksenoestrogenów są na przykład parabeny, ftalany i triclosan. Przeczytaj artykuł o dominacji estrogenowej u kobiet i dominacji estrogenowej u mężczyzn.

22116_darkova-sada-muz

 

TOP 10 chemikaliów, których należy unikać podczas stosowania codziennej kosmetyki

Przeciętna kobieta codziennie używa 12 produktów kosmetycznych zawierających 168 unikalnych składników, wśród których mogą być również dysraptory endokrynne, które mogą wpływać na dłuższą metę na równowagę hormonalną. Ponieważ nasza skóra może absorbować do 60% substancji do krwi w zależności od kontaktu z nimi (na przykład plastry nikotynowe lub antykoncepcja), ważne jest, abyśmy uważali na produkty do codziennej pielęgnacji, w tym kosmetyki. [1, 2]

ktere-toxicke-latky-absorbuje-telo-infografika-ipl

 1. Parabeny

Parabeny to substancje konserwujące, które występują we wszystkim, od mydła po makijaż. Jeśli produkt zawiera wodę, prawdopodobnie zawiera również parabeny, które chronią produkt przed wzrostem bakterii. Parabeny są uważane za znane dysraptory endokrynne, co oznacza, że w organizmie działają podobnie jak estrogeny i mogą zakłócać równowagę hormonalną. Istnieje badanie, w którym 99% wszystkich nowotworów piersi zawierało parabeny. [3]

 1. Zapachy

Prawie każdy konwencjonalny produkt kosmetyczny zawiera sztuczne zapachy. Producentom nie jest wymagane podawanie składu zapachów, dlatego ich skład pozostaje tajemnicą.

 1. Sodu laurylosiarczan i sodu lauretosiarczan

Są oznaczane skrótami SLS/SLES i są substancjami pieniącymi. Stosuje się je w wielu produktach do pielęgnacji osobistej, włączając pielęgnację skóry. Są również częścią szamponów i past do zębów. Są to substancje powierzchniowo czynne, które mogą powodować podrażnienie skóry i wywoływać alergie. Ponadto, w procesie sulfatacji mogą powstawać tzw. nitrozoaminy, z których przypuszcza się, że aż 90% może być rakotwórcze.

 1. Toluen

Toluol to substancja chemiczna powszechnie występująca w lakierach do paznokci i farbach do włosów. Jest rozpuszczalnikiem, który może być toksyczny dla układu immunologicznego i może powodować wrodzone wady.

 1. Ftalany

Ftalany należą do grupy środków zmiękczających dodawanych do plastiku w celu zwiększenia ich wytrzymałości. W kosmetykach ftalany są głównie używane jako substancje zapachowe i są częścią sprejów do włosów oraz lakierów do paznokci. Podobnie jak parabeny, ftalany również należą do substancji zakłócających równowagę hormonalną, mogą powodować problemy hormonalne i reprodukcyjne.

 1. Polietylen glikol (PEG)

Polietylen glikol jest stosowany jako składnik zagęszczający wielu produktów, zwłaszcza w wodach tonikowych, szamponach i kremach do opalania. PEG często jest zanieczyszczany tlenkiem etylenu. [4]

 1. Formaldehyd

Formaldehyd jest używany w kosmetykach jako substancja konserwująca. Jest znany jako karcynogen, a także jest powiązany z występowaniem astmy, neurotoksycznością i toksycznością rozwojową.

 1. Oksybenzon

Oksybenzon jest składnikiem filtrów UV w kremach do opalania. Należy do znanych substancji zakłócających równowagę hormonalną i może zaburzać funkcjonowanie tarczycy. Jest również powiązany z alergiami skórnymi. Powinniśmy raczej unikać kremów do opalania, które zawierają oksybenzon jako filtr. Oksybenzon można również znaleźć w balsamach do ust i kosmetykach do makijażu.

 1. Dietanoloamina

Dietanoloamina jest substancją pieniącą. Jest znany jako karcynogen i toksyna oddziałująca na układ oddechowy. Dlatego Unia Europejska ograniczyła jego stosowanie w produktach do osobistej pielęgnacji.

 1. Triklosan

Triklosan to substancja antybakteryjna używana w mydłach antybakteryjnych, czasami także w pastach do zębów, i należy do substancji zakłócających równowagę hormonalną.

 

Dlaczego warto używać naturalnej kosmetyki?

Jeśli nie masz ochoty czytać składu kosmetyków i chcesz zmniejszyć codzienny toksyczny obciążenie, to naturalna kosmetyka antyestrogenowa jest oczywistym wyborem.

 • Delikatna dla skóry i włosów - główną zaletą naturalnej kosmetyki jest skład zawierający witaminy, oleje roślinne i składniki nawilżające, wszystko na bazie naturalnej, co sprawia, że jest delikatna zarówno dla włosów, jak i skóry.
 • Produkty nie zawierają żadnych syntetycznych substancji - w certyfikowanej naturalnej kosmetyce nie znajdziesz konserwantów ani syntetycznie produkowanych substancji, barwników, silikonów ani innych składników na bazie ropy naftowej. Wszystkie produkty, które spełniają kryteria uzyskania certyfikatów, zobowiązują się do używania tylko naturalnych składników.
 • Długotrwałe stosowanie nie ma negatywnego wpływu na zdrowie.
 • Pewność co do składu i pochodzenia - w porównaniu do konwencjonalnej kosmetyki, naturalna kosmetyka zawiera tylko kilka składników, dzięki czemu naprawdę wiesz, co stosujesz. Nie obciąża środowiska.
 • Nie testowane na zwierzętach - produkcja naturalnej kosmetyki nie wymaga testów na zwierzętach, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych produktów kosmetycznych.
 • Bezpieczne dla ekosystemu wodnego - naturalna kosmetyka nie zawiera toksycznych substancji, które mogłyby zagrażać organizmom wodnym. Toxyczne substancje zaburzają układ hormonalny ryb. Osobniki, które nie zostaną natychmiast zatrute, nie mogą się rozmnażać, co stanowi również ryzyko dla większych drapieżników.
 • Lepsze efekty - dzięki jakości używanych surowców i dużej ilości składników odżywczych, efekty naturalnej kosmetyki są znacznie większe, zwłaszcza z długoterminowego punktu widzenia.
 • Uniwersalne zastosowanie - naturalna kosmetyka jest odpowiednia dla każdego, włącznie z osobami mającymi trudną skórę oraz dla wrażliwej skóry dzieci.

 

Niektóre konwencjonalne produkty kosmetyczne mogą zawierać substancje syntetyczne, które mogą podrażniać skórę, a także mogą występować alergie skórne, wypryski lub zaburzenia równowagi hormonalnej (dominacja estrogenowa). Naturalna kosmetyka eliminuje te nieprzyjemne skutki w pełni. Może wystąpić nietolerancja na konkretną roślinę (na przykład rumianek), ale skóra nie otrzymuje chemicznej mieszanki składników, która długoterminowo zagrażałaby zarówno samej skórze, jak i zdrowiu. Kosmetyki organiczne zawierają naturalne składniki w znacznie większym stężeniu. Są w nich przede wszystkim oleje roślinne, które służą jako podstawy większości produktów. Oleje te są pozyskiwane poprzez ekstrakcję lub tłoczenie na zimno. Następnie oleje są wzbogacane o olejki eteryczne, które nie tylko pełnią rolę składnika zapachowego w produkcie, ale także częściowo działają jako konserwant. Olejki eteryczne są uzyskiwane poprzez destylację lub tłoczenie kwiatów, owoców, liści lub kory. Dodatkowo, dodawane są ekstrakty i witaminy z roślin, orzechów, nasion, miodu itp., olejki eteryczne oraz wody kwiatowe - hydrolaty.

priciny-estrogenove-dominance

Gwarancją naturalnego pochodzenia jest certyfikacja kosmetyków naturalnych.

Produkty naturalnego pochodzenia są objęte kilkoma certyfikatami. Certyfikacja kosmetyków naturalnych musi spełniać surowe kryteria zarówno pod względem składu, jak i opakowań, w których są sprzedawane. Najbardziej znane certyfikaty to na przykład NatCert, EcoCert, CPK, BDIH, NaTrue czy też EcoCert Cosmos Natural, które mają bardzo rygorystyczne wymagania. Skupiają się nie tylko na składzie, ale także na możliwości recyclingu materiałów opakowaniowych. Więcej o certyfikatach możesz dowiedzieć się w tym artykule.

Nasze kosmetyki WellMax posiadają certyfikaty NatCert i Vegan i ani produkty, ani ich składniki nie są testowane na zwierzętach. W składzie znajdziesz składniki wyłącznie pochodzenia roślinnego wzbogacone o ekstrakty z owoców i kwiatów oraz olejki eteryczne w jakości BIO.

 

Veronika Halusková