Kompulsywne objadanie się. Wskazówki pomocne w zapobieganiu objadania się nie tylko w okresie świątecznym.

Przejadanie się jest powszechnym problemem, który może mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. W dzisiejszych czasach, pełnych ciągłego stresu i łatwego dostępu do niezdrowych potraw, wielu ludzi znajduje się w sytuacji, gdy jedzą więcej, niż jest zdrowe lub konieczne dla ich organizmu. Przejadanie się to spożywanie większej ilości jedzenia niż organizm jest w stanie przetworzyć, podczas gdy objadanie się to ekstremalna forma przejadania się, która często wiąże się z poczuciem utraty kontroli nad jedzeniem.

Przyczyny przejadania się - niewłaściwy skład diety i brak ruchu

Przejadania się nie zawsze jest wynikiem tylko miłości do jedzenia. Mogą za nim stać różne czynniki, w tym stany emocjonalne, takie jak stres, smutek, nuda czy niepokój. Nierównowaga hormonalna, presja społeczna oraz pewne warunki zdrowotne mogą również przyczynić się do tego zachowania.

Co wywołuje emocjonalne objadanie się?

 • Długotrwały stres.
 • Deficyt snu.
 • Nierozwiązane traumy.
 • Negatywny stosunek do własnego ciała.
 • Wzorce z dzieciństwa. Brak miłości.
 • Brak aktywności fizycznej.
 • Niestabilność emocjonalna i wewnętrzne niezadowolenie. Samotność.

Niektóre pokarmy sprawiają, że mamy jeszcze większą ochotę na jedzenie. Typowo są to dania fast food, a z czasem możesz zauważyć, że twoje zamówienia ulubionym fast foodzie stają się coraz większe. Wynika to z faktu, że istnieje produktów spożywczych, w których gra smaków odzwierciedla nasz apetyt. Typowym przykładem są słodko-słone bułki do hamburgerów.

Oprócz zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych, przejadanie się może również negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne, w tym poczucie winy i niską samoocenę. Może również prowadzić do zakłóceń normalnych nawyków żywieniowych i metabolizmu, nadwagi, otyłości i innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i cukrzyca.  

(Polština)-17

W głównej roli znajdują się sen i aktywność fizyczna!

Sen pomaga regulować hormony stresu, lepiej kontroluje apetyt, dostarcza energii do aktywności fizycznej i może pomóc zmniejszyć apetyt na słodycze, ponieważ ma tendencję do redukowania emocjonalnego jedzenia. Emocjonalne jedzenie to sposób odżywiania, w którym osoba kompensuje stres lub inne rodzaje niestabilności emocjonalnej za pomocą jedzenia. W takich chwilach nie chodzi o fizjologiczne uczucie głodu, ale wręcz przeciwnie. W takim momencie dochodzi do kompulsywnego objadania się, a z czasem może prowadzić to nawet do otyłości.

Oto 8 wskazówek, jak radzić sobie z kompulsywnym objadaniem się:

 • Rozpoznanie wyzwalaczy: Zidentyfikuj sytuacje, które prowadzą do objadania się. Mogą to być stres, nuda lub emocje.
 • Jedz regularnie: Spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i zapobiega nagłym napadom apetytu.
 • Zrównoważona dieta: Wprowadź do swojej diety różnorodne produkty spożywcze, zawierające odpowiednią ilość białka, zdrowych tłuszczów i błonnika.
 • Świadome jedzenie: Jedz powoli i skoncentruj się na jedzeniu. Świadome jedzenie pomaga lepiej odczuwać sygnały sytości.
 • Wystarczająca ilość płynów: Czasami możemy mylić pragnienie z głodem. Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody w ciągu dnia.
 • Poprawa jakości snu: Brak snu może prowadzić do zmian hormonalnych, które zwiększają apetyt.
 • Aktywność fizyczna: Regularne ćwiczenia pomagają regulować apetyt i poprawiają nastrój.

Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe?

Jeśli przejadanie się jest związane z niedoborem niektórych składników odżywczych, pomocne mogą być następujące suplementy diety- należy skupić się na błonniku i wystarczającej ilości białka, aby pomóc utrzymać uczucie sytości i ustabilizować poziom cukru we krwi.

W kontekście zdrowia psychicznego istnieje bliski związek z tym, jak traktujemy nasze ciało. Skup się na kwestiach, które cię niepokoją, i spróbuj aktywnie je rozwiązywać z kimś, kto może ci pomóc na poziomie duszy. Nie patrz na jedzenie jako nagrodę ani jako plaster na wszystkie problemy, ale jak na pożywienie, którego używasz do wyżywienia swojego ciała, aby funkcjonowało prawidłowo i abyś był zdrowy. Jednocześnie nie karz się za każdy niezdrowy posiłek.

Podsumowanie

Kompulsywne objadanie się jest problemem złożonym, które wymaga kompleksowego podejścia do leczenia. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie i rozwiązanie zarówno aspektów fizycznych, jak i emocjonalnych tego zaburzenia. Ważne jest zrozumienie, że proces zdrowienia wymaga czasu. Przyjęcie zdrowych nawyków żywieniowych, świadomego jedzenia i skutecznego radzenia sobie z emocjami, w połączeniu z profesjonalną pomocą, może prowadzić do trwałej poprawy i zdrowszego stosunku do jedzenia. 

 

Veronika Halusková