Koenzym Q10. Do czego służy i który wybrać? Jakie są różnice między ubichinonem a ubichinolem?

Ubichinol to jeden z najważniejszych związków w organizmie człowieka, który bierze udział w szeregu kluczowych funkcji biologicznych. Jako aktywna forma koenzymu Q10 (CoQ10) - ubichinol odgrywa istotną rolę w produkcji energii na poziomie komórkowym, wspiera zdrowie serca i naczyń krwionośnych oraz ma silne działanie antyoksydacyjne. W tym artykule zbadamy różnice między różnymi formami CoQ10, ich produkcję, funkcję w organizmie, korzyści zdrowotne i skupimy się na formie ubichinolu Kaneka.

Co to jest koenzym Q10?

Koenzym Q10 (CoQ10) to rozpuszczalna w tłuszczach substancja witaminopodobna, która występuje naturalnie w każdej komórce ludzkiego ciała. Jest niezbędna do produkcji trifosforanu adenozyny (ATP), cząsteczki przechowującej i przekazującej energię w komórkach. CoQ10 występuje w dwóch głównych postaciach: w formie utlenionej (ubichinon) i w postaci zredukowanej (ubichinol). Ubichinon jest utlenioną formą CoQ10 i jest formą tradycyjnie dostępną na rynku jako suplement diety. Jednakże zredukowana forma ubichinolu jest formą aktywną, gotową do natychmiastowego użycia w organizmie.

Ubichinon kontra Ubichinol

Ubichinon, nieaktywna forma CoQ10, musi zostać przekształcona w organizmie do formy aktywnej, ubichinolu, aby mogła zostać wykorzystana w metabolizmie energetycznym i ochronie antyoksydacyjnej. Jednak ta konwersja staje się mniej wydajna wraz z wiekiem, co prowadzi do zmniejszenia naturalnego poziomu CoQ10 w organizmie. Ubichinol jest bezpośrednio dostępny dla organizmu do wykorzystania, co czyni go preferowaną formą suplementów diety, szczególnie dla osób starszych lub osób o szczególnych potrzebach zdrowotnych.

  • Stan utlenienia: Ubichinon jest utlenioną formą CoQ10 i działa przede wszystkim jako nośnik elektronów w mitochondrialnym łańcuchu transportu elektronów, który jest kluczem do produkcji energii. Ubichinol to zredukowana, aktywna forma, która działa jako silny, rozpuszczalny w lipidach przeciwutleniacz, chroniąc komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
  • Właściwości przeciwutleniające: Ubichinol jest znacznie skuteczniejszym przeciwutleniaczem niż ubichinon. Dzięki zredukowanej formie ubichinol może bezpośrednio wychwytywać i neutralizować wolne rodniki, chroniąc komórki przed stresem oksydacyjnym i promując ogólny stan zdrowia.

(Polština) (2)

  • Wchłanianie i biodostępność: Ubichinol jest łatwiej wchłaniany przez organizm niż ubichinon, co oznacza, że ​​suplementowany może być szybciej i efektywniej wykorzystany. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych, u których konwersja ubichinonu do ubichinolu jest mniej wydajna.
  • Wiek i konwersja: Z wiekiem zdolność organizmu do przekształcania ubichinonu w ubichinol maleje. Oznacza to, że osoby starsze mogą odnieść większe korzyści z bezpośredniej suplementacji ubichinolem.
  • Wsparcie energetyczne vs. ochrona przed utlenianiem: Chociaż obie formy są ważne dla produkcji energii w mitochondriach, z drugiej strony ubichinol zapewnia wartość dodaną, chroniąc komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki , co ma bezpośredni wpływ na utrzymanie integralności i zdrowia komórek.
  • Suplementacja i zastosowania terapeutyczne : Ze względu na lepszą absorpcję i wysokie właściwości przeciwutleniające, suplementacja ubichinolu jest często uważana za bardziej skuteczną, szczególnie w promowaniu  zdrowia serca, poprawie funkcjonowania układu nerwowego i promowaniu zdrowia u osób z chorobami neurodegeneracyjnymi. Ubichinon skutecznie wspiera metabolizm energetyczny, ale jego stosowanie może wymagać konwersji w organizmie do ubichinolu, aby zmaksymalizować korzyści.

(Polština)

Produkcja ubichinolu - Kaneka jako pionier w rozwoju i produkcji bichinolu

Produkcja ubichinolu odbywa się poprzez fermentację lub metody biotechnologiczne z udziałem określonych szczepów drożdży lub bakterii zdolnych do wytwarzania CoQ10. Japońska firma Kaneka jest wiodącym producentem ubichinolu, a także pierwszą, która opracowała bioidentyczną formę ubichinolu odpowiednią do suplementów diety. Kaneka Ubichinol produkowany jest w opatentowanym procesie zapewniającym wysoką czystość i biodostępność.

Funkcje i zalety ubichinolu w organizmie

W porównaniu do tradycyjnej formy CoQ10, ubichinon, ubichinol jest lepiej wchłaniany przez organizm. Oznacza to, że suplementacja ubichinolu może zapewnić szybszy i skuteczniejszy sposób na zwiększenie poziomu CoQ10 w organizmie, co jest szczególnie ważne u osób starszych lub osób z pewnymi schorzeniami, które mogą mieć trudności z przekształcaniem ubichinonu w ubichinol.  Ubichinol ma kluczowe znaczenie dla wielu funkcji organizmu, w tym:

1.) Produkcja energii

Ubichinol odgrywa istotną rolę w produkcji energii na poziomie komórkowym. Jest kluczowym elementem mitochondrialnego łańcucha oddechowego, gdzie pomaga przekształcać żywność i tlen w ATP (trifosforan adenozyny), cząsteczkę przechowującą i dostarczającą energię do różnych funkcji komórkowych.

2.) Ochrona antyoksydacyjna

Chroni komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi powodowanymi przez wolne rodniki, co jest niezbędne dla zdrowego starzenia się i zapobiegania wielu chorobom przewlekłym.

3.) Wsparcie serca i naczyń krwionośnych

Ubichinol pomaga utrzymać optymalny poziom ciśnienia krwi, wspomaga zdrowie serca i poprawia ogólną funkcję układu sercowo-naczyniowego. 1

Ponadto koenzym Q10 jest szczególnie korzystny, jeśli już zażywasz statyny lub leki na cholesterol. Podczas stosowania statyn może wystąpić spadek poziomu koenzymu Q10 w organizmie i co za tym idzie szereg objawów ubocznych takich jak bóle mięśni, zmęczenie czy osłabienie.

4.)  Wsparcie układu nerwowego

Badania sugerują, że ubichinol może mieć działanie neuroprotekcyjne, co oznacza, że ​​może chronić komórki nerwowe przed uszkodzeniem. Jest to szczególnie ważne dla profilaktyki i ewentualnego wsparcia w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

Wniosek

Badania wykazały, że suplementacja ubichinolu może mieć szereg korzyści zdrowotnych, w tym promować zdrowie serca, poprawiać poziom energii, spowalniać proces starzenia, wzmacniać układ odpornościowy i wspierać funkcje neurologiczne. 

 

1.  RUIZ, Yoana Rabanal, Emilio Planos GONZALEZ do Francisco Javiera ALCAIN.  Zastosowanie koenzymu Q10 w chorobach układu krążenia . 2021.